Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

Taklampor, ett par, modell 1314, Stockmann Orno, 1900-talets mitt.

Målad aluminum. Hissmekanism. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 26 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Lisa Johansson-Pape var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare född i Helsingfors. Hon studerade vid Centralskolan för konstflit. Efter examen anställdes hon Finska handarbetets vänner som textilkonstnär och senare vid bland annat Stockmanns ritkontor och deras armaturfabrik Orno. Johansson-Papes alster präglas av funktionalitet och grundkonstruktionens hållbarhet, materialen hon använde sig av var ofta emaljerad metall, akryl och glas.

Läs mer
Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
Aktuellt bud
100
E
U
R
1 026
S
E
K
116
USD
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 110 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
1
30 jan 19:46
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - F100