Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Harald Notini

(Sverige, 1879-1959)
Harald Notini
(Sverige, 1879-1959)

Golvlampa, modell 15370, Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1940-tal.

Stomme av mässing med godronnerad detalj på foten. För en ljuspunkt. Textilklädd lampskärm. Märkt i metallen 15370. Höjd 159 cm.

Märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Harald Notini var formgivare och konstnärlig ledare vid Arvid Böhlmarks Lampfabrik och Pukebergs Glasbruk. När Notini kom till Böhlmarks 1916 anlitades han som konstnärlig ledare både för stockholmsfabriken och för glastillverkningen vid Pukeberg. Med den nya konstnärliga ledaren Notini leddes Böhlmarks in i en modern nyskapande riktning som präglade framför allt företagets utbud av nya, tidsenliga armaturer och glas. En större del av Böhlmarks kataloger under 1900-talets första hälft bestod av traditionella ljuskronor och andra armaturer i äldre stilimitationer. Notinis styrka låg i att driva företagets ritkontor framåt och producera vad som för tiden ansågs som banbrytande och karaktäristiska armaturer. Hans personliga uttryck spänner mellan sirligaste Swedish Grace under 1920-talet, strängt funktionalistiska armaturer som presenterades på Stockholmsutställningen 1930, till den idag mycket uppskattade Swedish Modern-estetiken med armaturer i framför allt mässing med detaljer i glas, trä och läder från 1940- och 50-talen.

Auktionen avslutas
6 dagar 18 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - P9