Terrin med lock, silver, rokokostil, Stockholm 1910
Bukig med svängda knäckar, med hänklar och på indragen fot. Locket med krönande knopp. Graverad text "Jockeyklubbens Jubileumslöpning 1916".
Båda delar med stämplar. Höjd 21 cm. Vikt 1310 gram.
Gravyr. Smärre slitage.