Spegel, Eriksmålaglas, Eriksmåla, 1960/70-tal.
Vitmålad rektangulär ram med dekor i relief. Etikettmärkt. Höjd 137, bredd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Repor. Slitage.
Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.