FAHLGREN, AUGUST, olja på duk, sign. Dat 1890 á tergo.
"Från Vanadislunden mot Bellevy", 33 x 47.
Smärre repor och krackelyrer.
Carl August Fahlgren (1819-1905) var specerihandlare men ägnade lediga stunder åt måleriet. Utförde vanligen såsom här eleganta, romantiska landskap med motiv från Stockholmstrakten.