Carl August Fahlgren

(Sverige, 1819-1905)
Carl August Fahlgren
(Sverige, 1819-1905)

FAHLGREN, AUGUST, olja på duk, sign. Dat 1890 á tergo.

"Från Vanadislunden mot Bellevy", 33 x 47.

Smärre repor och krackelyrer.

Carl August Fahlgren (1819-1905) var specerihandlare men ägnade lediga stunder åt måleriet. Utförde vanligen såsom här eleganta, romantiska landskap med motiv från Stockholmstrakten.

Utropspris
900 SEK