Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig Lindberg
(Sverige, 1916-1982)

Servisdelar, 14 st, "Adam", benporslin, Gustavsberg, 1900-talets mitt.

Sex koppar med fat, varav en märkt 'Gustavsberg benporslin ADAM Stig L VBN-B555 Made in Sweden', en märkt '31M', två '32M', två märkta "Gustavsberg Sweden Benporslin Adam. Kopparnas höjd ca 5,5 cm. Fatens diameter 12,5 cm.
Sju tallrikar, diameter 16,5 cm
Gräddkanna höjd 7 cm.

Smärre slitage. En fatens stämpel otydlig.

Formgivare

Stig Lindberg (1916-1982) var en svensk formgivare och illustratör, som arbetade vid Gustavsbergs porslinsfabrik under större delen av sitt yrkesverksamma liv. Han kom till Gustavsberg direkt efter sin studietid vid Tekniska skolan i Stockholm 1937, först som elev och senare anställd av den dåvarande konstnärliga ledaren Wilhelm Kåge. Under 1940 och 50-talet arbetade Stig Lindberg med målade färgglada fajanser samt skulpturer i chamotterat stengods vid Gustavsbergs studio, vilket var ett ”estetiskt laboratorium” för konstgods som han startade tillsammans med Wilhelm Kåge år 1942. Under 1950 och -60-talet skapade han många av sina idag mest eftersökta föremål i stengods, dekorativa vaser, skålar och fat med pressad eller ristad dekor. Under 1950-talet introducerades ett antal populära keramikserier som Pungo, Domino, Terma, Karneval med flera. Åren 1949–57 tog han över rollen som konstnärlig ledare efter Wilhelm Kåge. Stig Lindberg ritade många populära serviser, varav flera tillverkas än idag, som Adam, Eva, Berså, Spisa Ribb (nu kallad Ribb), Prunus och Aster. Skapandet var mångsidigt, nyfiket och kreativt och han arbetade i många olika material som industridesigner, bokillustratör och textildesigner för Nordiska Kompaniet men även som glasformgivare, bl a för Kosta och danska Holmegaards glasbruk.

Auktionen avslutas
7 dagar 2 timmar
100
1 026
116
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 110 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
30 jan 17:29
100 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Siri Niemistö
Siri Niemistö
+358 50 911 0923

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - B1