Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)

Slagbord, "Maria flap", Mathsson International Värnamo, 1940/50-tal.

Ek och björkfanér. Mässingsbeslag. Total längd 280 cm, bredd 90 cm, höjd 72 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Smärre fanerskador. Repor. Saknar mittstång .

Formgivare

Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Läs mer
Auktionen avslutas
9 dagar 3 timmar
Inga bud
0
E
U
R
0
S
E
K
0
USD
Utropspris
900 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 30 EUR. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - N600