MATSALSGRUPP, 13 delar, engelsk stil, 1900-tal.

Hepplewhitestil. Två karmstolar samt tio stolar. Kopplade ben H-kryss. Svängd rygg med kärvdekor. Klädd sits. Matsalsbord med tredelade fötter med avslutande hjultrissor. L 182, B 123, H 76. Tre iläggsskivor. Vardera B 46.

Slitage. Repor. Fuktfläckar.

Utropspris
10 000 SEK