BÄGARE, KALK SAMT DOSA, silver, Sverige. 1700/1800-tal.

Bägare, Johan Leffler (verksam 1754-1800), Falun, 1799. H 7. Kalk, Olaus Liander (verksam 1823-1853), Ystad, 1833. Kvadratisk fot. Graverad blomdekor. H 13. Dosa, August Wilhelm Ahnström (verksam 1836-1853), Växjö. 1849. L 7.

Bucklor och skador. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK