TRÄDGÅRDGRINDAR, 2st, järn, Carl Hörvik, 1929.

Vitlackerade. Genombrutet rutmönster. Fällbara ben. L 140 + 140, h 137 + 20.

Hårt slitage, rostangripna, färgbortfall.

Proveniens

Ritade och tillverkade för Lindgården, Kungliga Djurgården, Stockholm 1929.

Utropspris
2 000 SEK