SKÅLAR, 4 st, flintgods, ur "Serie V"-serien, Ilse Claeson för Rörstrand.

Skål på fötter, diam 17.
Djup skål på fötter, diam 20.
Skål, diam 17.
Hänkelskål, diam 27.

Skål på fötter med krackelyrer samt smärre spricka från mynningen och neråt.
Djup skål på fötter med krackelyrer samt ett mynningsnagg.
Skål med krackelyrer smärre kantnagg.
Hänkelskål med krackelyrer samt glasyrbortfall.

Utropspris
1 500 SEK