PARTI FLINTGODS, 6 delar, "Serie V", Ilse Claeson för Rörstrand.

Ytterfoder, h 16.
Ljusstakar, ett par, h 10.
Kulvas, h 11.
Vas, h 15.
Vas, balusterformad, h 11.

Ytterfoder med lagning samt sprickor.
Ljusstakar med krackelyrer, en lagad.
Kulvas med krackelyrer, stötskada, glasyrbortfall samt ett fotringsnagg.
Vas med krackelyrer.
Balusterformad vas med spricka samt krackelyrer.

Utropspris
2 000 SEK