MATTOR, 2 st, rya, efter mönster av Skerfe Nilsson. 1960-tal. Ca 150 x 90 resp 150 x 95.

Mönster i blått och vitt. En med gula prickar av mönstret : "Kiselstenar".

Smärre slitage.

Utropspris
1 000 SEK