BORD och SKÄNK, enl uppg inköpta på Boet, Göteborg, samt STOLAR, 6 st, 1900-talets andra kvartal.

Matsalsbord med två iläggsskivor. Rutfanérad skiva med linjeinläggningar av rot. Svarvade, delvis, närmast balusterformade ben, kopplad benställning. L 160 (tot l 250), b 85, h 75. Skänk med tre dörrar med bakomvarande hyllinredning. Dörrspeglar i relief. ek, betsad björk och rot. L 182, b 49, h 124.
Stolar, sex st, barockstil, originalklädsel.

Lätt bruksslitage. Bord med litet fanérbortfall. Stolar med bruksslitage, blekt, sliten klädsel.

Utropspris
2 000 SEK