GRÖTTERRIN samt GRISFAT, flintgods, Rörstrand resp Göteborgs Porslinsfabrik, 1900-talets första kvartal.

Grisfat, l 31.
Grötterrin, l 21.

Missfärgningar, krackelyrer.

Utropspris
1 000 SEK