BOK, "En kort beskrifning om Gripsholms slott" av Carl Fredrich Ljungman, Stockholm 1755.

Halvfranskt skinnband från 1800-alets första hälft. Exlibris "Säfstaholms bibliotek".

Slitage, ej genomgången.

Proveniens

"Den blinde Excellensen" Gustaf Trolle Bonde.

Utropspris
1 000 SEK