Allmoge
18041
PSALMODIKON, allmoge, sydsverige, 1800-tal.
Psalmodikon, allmoge, sydsverige, 1800-tal.

Avlång. Svartmålat trä med målad och kontursågad skala. L 116.

Skador och sprickor. Strängar och bakstycke saknas.

Övrigt

Ett psalmodikon är ett musikinstrument av en långsmal resonanslåda med en sträng spänd över en greppbräda mellan ett stall och en snäcka. Vid spelning läggs instrumentet på ett bord, och toner frambringas genom att man knäpper på strängen eller spelar på den med en stråke. Mest känt är nog prästen Johan Dillners (1785-1862) psalmodikon från som användes i en del av Sveriges fattigaste församlingar i stället för orgel. Instrumentet var även populärt vid husandakter och bland kringresande predikanter.
Det finns inte någon bestämd standard för hur ett psalmodikon ska se ut.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
500 SEK