BÖCKER, 29 st, zoologi och jakt, Sverige, USA och Norge, 1841-1935

Bl a "Afhandling om bästa sättet att fånga skogsfågel med snaror", P Stenberg, 1841. "Anteckningar från ett tjuguårigt vistande i Skandinavien", L Lloyd, Albert Bonniers förlag, 1855. "Handbok för jägare och jaktvänner", Hahr, Norstedt & Söner, 1866. "Skandinavisk oologi", Carl Agardh Westerlund, Albert Bonniers förlag, 1867. "Album för jägare och jagtvänner", med färglitografiska illustrationer, 1869. Olika band.

Skador. Ej genomgångna.

Proveniens

2 st med Albert Engströms signatur.

Utropspris
2 000 SEK