Förgylld och bronserad. Urtavlan monterad i podie flankerad av stående Pallas Athena. Rektangulär sockel med dekor av palmetter samt fyra klotfötter. H 39, l 26. Nyckel och pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, bakstycke till urverket saknas.