KOMPASSER, 2 st, 1800/1900-tal.

Kompass i träask med lock. Kompasskivan märkt "JOHANSSON GÖTHEBORG". H 9, diam 13.
Fartygskompass. Skivan märkt "SILVA AB BRÖDERNA KJELLSTRÖM". H 15, diam 13.

Träkompassen med sprickor och skador. I övrigt bruksslitage.

Utropspris
1 000 SEK