KARMSTOLAR, 4 st, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, proveniens: Park Avenue Hotell, omkring 1950.

Tillverkade av SMF, försålda av Ferdinand Lundquist. Delvis brickmärkta: "Park Avenue". Plastlackad mahogny. Blå tygklädsel.

Bruksslitage. Klädsel med slitage.

Park Avenue Hotell är beläget på Kungsportsavenyn 36-38 i Göteborg. Hotellets historia inleddes vid andra världskrigets slut. Industrierna i och kring Göteborg var ivriga att få bjuda in utländska kontakter. Detta hörsammades av stadsfullmäktiges ordförande Ernst Junggren som tog initiativet till att bygga ett modernt hotell med omkring tvåhundra bäddar.
Uppdraget att rita byggnaden gick till Nils Einar Eriksson som redan då hade ritat betydande byggnader i staden såsom Göteborgs Konserthus (1935), Svenska Mässan (1939) och Folkets Hus, (1949).
Första spadtaget sattes i december 1948 och ett och ett halvt år senare, den 6 juni 1950 kunde Park Avenue invigas.

De flesta möblerna från den ursprungliga inredningen är märkta med en tunn metallskylt med texten "Park Avenue", liksom tre av auktionens stolar.

Utropspris
2 500 SEK