SERVISDELAR, 12 st, flintgods, "Ruta", Rörstrand.

2 st tallrikar, diam 18.
4 st tallrikar, diam 24.
3 st djupatallrikar, diam 20.
1 st uppläggningsfat, l 34.
1 st såskanna, h 8.
1 st kanna, h 13,5.

Slitage samt glasyrsprickor invändigt i kannan. Följande delar med nagg eller sprickor medföljer;
2 st tallrikar, diam 18.
1 st tallrikar, diam 24.
1 st djupatallrikar, diam 20.
2 st uppläggningsfat, l 24 resp 28,5.

Utropspris
1 000 SEK