MAT och KAFFESERVISDELAR, ca 138 st, porslin, "Lövfald", Bing & Gröndahl.

13 st tallrikar, diam 24.
14 st tallrikar, diam 21.
14 st djupa tallrikar, diam 20.
12 st djupa tallrikar, diam 18.
26 st assietter, diam 15.
13 st kaffekoppar, h 5 med fat, diam 12.
15 st kaffekoppar, h 6 med fat, diam 14.
1 st kaffekanna, h 23.
1 st kanna, h 15.
1 st gräddkanna, h 8.
1 st sockerskål, h 10.
1 st tekanna, h 16.
11 st tekoppar, h 5 med fat, diam 15,5.
1 st vas, h 9.
2 st lockkarotter, h 19 resp 21.
7 st avlånga fat, l 40, 33,5, 25, 23, resp 18,5.
1 st fat, lövformat, l 24.
1 st rektangulärt fat, l 24,5.
1 st ovalt fat, diam 24.
1 st fat på fot, diam 23.
1 st skål, diam 20.

Mindre nagg under fotringen på den större lockkarotten samt på tekannan. I övrigt mindre bruksslitage. Följande extra delar utan anmärkning medföljer;
1 st extra kaffekopp, h 5.
1 st extra tekopp, h 5.
14 st extra fat, diam 14 till kaffekoppar.
En såsskål, h 10, med spricka i sidan medföljer.

Utropspris
1 800 SEK