BÖCKER, 12 st, historia, bla "Swea rikes historia ifrån de åldsta tider til de närvarande" av Sven Bring, Stockholm 1769.

Även bla "Berättelse om Swea rikes arffurste...Carl Philips lefwerne och utländska resor" Stockholm 1772, "Fortsättning af de Romerska härskarinnornas lefwernes historia" översatt av Carl Leonard Stålhammar Stockholm 1791. "Ludvik XIVds tidehvarf" av CD Voss Stockholm 1825, "Ideer till menniskohistoriens filosofi" 4 vol av Johann Gottfried Herder, Stockholm 1815.

Slitage, skador. Ej genomgångna.

Utropspris
1 200 SEK