BÖCKER, 6 st, "Beskrifning på en ny konstruktion af Tackjernshammarställningar samt på tvenne Blåsmachiner;..." Stockholm 1843.

"Journal för maufakturer och hushållning 1834", "Några ord om Fabriker" Stockholm 1809, "Arbetsritningar till Nyare Åkerbruks-redskaper" av FR Möller, Stockholm 1844, "Den redliga Swenska Bonde-praktika" Uppsala 1837, "Allgemeine Encyclopädie für Kaufleute und Fabrikanten..." Leipzig 1838.
Ett par med illustrationer. Olika typer av band.

Slitage, skador. Ej genomgången.

Utropspris
1 500 SEK