PRAKTSKÅL, silver, C G Hallberg, 1907.

Empirestil. Genombruten skål med dekor av akantusblad. Skål uppburen av ben med volutavslut med dekor av bockhuvud. Insats i vitmetall. Diam 32, h 30. Vikt utan insats 2070 g.

Fot med bucklor. Dekordel i form av blommor saknas. Mindre skador. Gravyr.

Utropspris
8 000 SEK