SPEGEL, sengustaviansk, Stockholms hallstämpel á tergo, otydligt årtal, omkring 1800.

Rektangulär form, bronserad och förgylld, bland annat pärlstav och kymatium dekor samt infälld gouasch i överstycket med antikiserande motiv av figurer och pyramid, krön i form av bandrosett. Delade spegelglas. H 125.

Slitage, smärre bortfallen förgyllning, delvis ombronserad, lös kröndekor, delvis anlupet glas.

Utropspris
9 000 SEK