DOCKA, biskvi, C.M. Bergmann, Tyskland, 1900-talets första kvartal.

Målat biskvihuvud med ögon av glas. Ledade armar och ben i papier maché. Sidenklänning, tyllhatt, skinnskor, livstycke, mamelucker samt 2 underkjolar med spetsar. L 60.

Slitage, färgbortfall. Kläderna blekta och med skador.

Utropspris
1 000 SEK