VÄGGPENDYL, sengustavianskt, urtavlan märkt Jacob Kock, verksam 1762-1803 i Stockholm.

Bronserat fodral med runt urhus på sockel med rik dekor av bla voluter och liggande lejon, ymnighetshorn. Kröndekor av Leda med svanen. H 83. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, smärre skador och lagningar, ombronserad. Urtavlan med sprickor och flagor.

Utropspris
6 000 SEK