Bronserat fodral med runt urhus på sockel med rik dekor av bla voluter och liggande lejon, ymnighetshorn. Kröndekor av Leda med svanen. H 83. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, smärre skador och lagningar, ombronserad. Urtavlan med sprickor och flagor.