SOVRUMSMÖBLEMANG, 5 delar, art deco-stil, 1900-talets tredje kvartal.

Sängstomme, svängda gavlar. Innermått: l 203,5, b 161, h fot 73, h huvudända 123.
Sängbord, ett par. Välvd front med lucka. Bakomliggande hyllinredning. L 48, b 35, h 65,5.
Pall, l 48, b 36, h 34. Senapsgul textilklädsel.
Spegelbyrå, fyra lådvarv, välvd spegel. Svart glasskiva. L 131, b 56, h 172.

Fanérskador. Skador på ett av byråns handtag. Glasskiva till ett av sängborden saknas. Bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK