MATSALSGRUPP, 12 delar, brickmärkt Firma Möbler & Inredningar, inneh Arkitekt GH Wrange, Stockholm. 1920-30-tal.

Betsad björk. Ovalt tvådelat matsalsbord, balusterformat ben på fyrpassformad fotplatta med lejontassar. L 150-330, b 114, h 77. Ett par karmstolar, 6 stolar, svängd rottingklädd rygg med intarsiadekorerad ryggbricka, svängda ben, stoppade sitsar. Skåp med uppsvängt krön, pardörrar, två mindre lådor. Underdel med två större lådor, korta svängda ben. L 144, b 59, h 219. Sideboard med två dörrar samt fyra lådor, l 150, b 48, h 89. Schatull på höga svängda ben, fällbar lucka, l 90, b 50, h 80.

Slitage, repor, smärre skador och fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
12 000 SEK