KARMSTOL, rokoko, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Bemålad i halmgult, svängd genombruten rygg med bred balusterformad ryggbricka. Svängda armlän, svängda ben med svarvat fotkryss. Skuren dekor av bla akantus och rocailler. Stoppad sits.

Slitage, sprickor, maskangrepp i sargkant. Senare bemålning.

Utropspris
10 000 SEK