PRYDNADSHORN, silver och horn, Carl Lyxdorph Malmö 1878.

Horn med silvermonterinar. På fyra klövformade ben. Lock med krönande tomte med dryckeskrus. Livet med dekor av grotesk. Graverad dekor av bl.a. drakar. H 36, L 42.

Slitage. Bucklor. Horn med spricka.

Utropspris
5 000 SEK