DAMSKRIVBORD, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Mahogny med beslag i mässing. Uppsats med fack. 2 lådor i sarg. Skiva klädd med grön filt. L 89, b 62, h 101. Nyckel finns.

Slitage, repor, blekt. Senare filt. Lösa beslag medföljer. Nyckel endast till uppsats, ett av låsen defekt.

Utropspris
2 500 SEK