SALONGSGRUPP, 5 delar, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Mahogny med bronserad dekor. Soffa med svängda armlän och skulpterad dekor av gripar resp egyptiserande karyatidhuvuden, pastellagedekor, åtta bladhölstrade ben, l 150, djup 69. Ett par karmstolar med svängda och genombrutna armlän, dekor av bla kayatidhuvuden, taburett. Salongsbord med rektangulär skiva, fyra nedåt avsmalnande kopplade ben, dekor av pastellage i form av girlander och droppbeslag, l 85, b 55, h 75.

Slitage, smärre repor och fläckar. Salongsbordet samtida men ej ursprungligen tillhörande gruppen.

Utropspris
15 000 SEK