TEBORD MED PORSLINSBRICKA, senbarockstil, Rörstrand, monogramsign Emma Lindberg o dat 1916.

Bricka med rundade hörn, dekor i blåvitt av blommor och reserv med Kyrkebyns herrgård. Benställning av ek med fyra svängda kopplade ben, fotavslut i form av sk claw and balls. 60 x 83, h 74.

Slitage, krackelyrer.

Utropspris
6 000 SEK