SEKRETÄR, rokoko av Johan Magnus Ek (mästare 1765-95).
Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av förgylld mässing. Sju små lådor bakom klaff. Nedtill två lådor. Längd 97, bredd 48, höjd 99 cm. Nyckel finns.