SKÄNKSKÅP, nyrenässansstil, 1900-tal.

Fanerat med bl a valnöt. Överdel med dörr, nedtill två lådor och två dörrar. Dörrarna med rik skuren, påsatt dekor av jaktstilleben. L 162, b 63, h 194.

Slitage. Delbart i flera delar. Nyckel saknas.

Proveniens

Inköpt på auktion i Höör 1956 efter biografägarinnan Hermodsson.

Utropspris
5 000 SEK