BOKBAND, 6 st, Sverige resp England, bla Bernhard Andersson, Stockholm. 1800-1900-tal.

3 rikt dekorerade helfranska skinnband i kasetter. "Vignettes" av Thomas Bewick, "William Shakspere, hans lif och verksamhet" av Henrik Schück. Rikt dekorerat och delvis förgyllt band, "Les Fleurs du Moyen Age". Tygklätt band märkt Libreria de Arte, M Vilches, Madrid, "Rubaiyat de Omar Khayyam" illustrerad av Edmond Dulac. Två specialband med fack för miniatyrböcker-minuskler, kasett märkt L. Leveque. Tre miniatyrböcker medföljer varav bla "The Almanack, London 1792".

Slitage, ej genomgångna.

Utropspris
1 000 SEK