MATTA. Rölakan. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). 305 x 205.

"Grön äng". Komponerad 1929.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor och fransar, de flesta saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 112.

Utropspris
6 000 SEK