VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).

Hög vas med dekor i relief med figurer och djur, krönande lockknopp i form av fågel, svagt celadonfärgad glasyr. Höjd 74 cm.

Krackelyr, nagg, glasyrbortfall, locket med lagningar.

Utropspris
8 000 SEK