Förgylld mässing, urtavla i emalj märkt "B. Leja" och "Stockholm", rik dekor med blommor, druvor och rocailler samt två sjömän i mitten, krönt med sjöofficer med kanon och ankare, ovoid sockel med mahogny fanér. Medföljande glaskupa, pendel och nyckel, H pendyl 48, H tot 62. Nyckel finns.
Slitage.