Stefan Thorén

(Sverige, 1927-1997)
Stefan Thorén
(Sverige, 1927-1997)

STEFAN THORÉN, skulptur, brons. Sign.

Komposition. H 37.

Stefan Thorén (1927-1997) var verksam som skulptör och målare. Under 1940- och -50-talet var han elev till både Otte Sköld och Eric Grate vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm.
Som skulptör valde Stefan Thorén en egensinnig och kompromisslös väg. Under senare delen av sitt liv koncentrerade han sig på att arbeta med järn som material, ett material i vilket han utförde sin stora monumentalskulptur "Gryning". Den placerades ursprungligen 1976 på Medborgarplatsen och står idag på Brunkebergstorg där även hans verk "Gyllene luft" utsmyckar entrén till Sparbankernas hus. Som många andra av hans skulpturer balanserar "Gryning" mellan det abstrakta och maskinella, ofta i ett spel mellan de två motsatserna människa-maskin.
Thoréns måleri är temamässigt nära sammanflätat med hans skulpturproduktion. 1987 skrev Jan Torsten Ahlstrand följande om hans målningar: "Paret, relationen man-kvinna, är ett återkommande motiv, ibland i tämligen lättidentifierade former, ibland förvandlade till insektsliknande maskinmänniskor i ett organiskt-abstrakt formspråk.. ...Hos Thorén förvandlas den biologiska arten människa till en maskin bland maskiner i det maskinssamhälle hon själv har skapat".
Idag är han i första hand ihågkommen för sina många offentliga skulpturer, men han var en mångfacetterad konstnär och i allra högsta grad en stor målare, vilket han förtjänar att bli uppmärksammad som. Själv sa han att människor om 500 år kommer att förstå hans konst bättre än dagens.
Thoréns verk är ovanliga på auktionsmarknaden, vi är mycket glada över att kunna erbjuda ett stort antal verk utav honom.

Utropspris
3 000 SEK