TALLRIKAR, 4 st, fajans, Rörstrand. 1770-tal.

Märkta Rörst(rand) 4/2 och 27/2 (17)71, 15/10 (17)74 samt 12/2 (17)70. Målarsignatur BK.
Silverform, målad blomdekor i starkeldsfärger. Diameter 24,5.

Lagningar, sprickor, nagg samt färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK