LJUSKRONA, sengustaviansk provins, omkring 1800. H ca 70.

Kronring av mässing med tre ljusarmar i form av liggande femmor, korgbotten avslutad av mässingsknopp, krönande plym.

Slitage, nagg, något sned, mässingsstag med skada, delvis kompletterade prismor.

Utropspris
10 000 SEK