PARTI SVENSK KERAMIK, 9 delar, mest art deco, bla Maggie Wibom, Bobergs fajansfabrik. 1920-40-tal.

Tulpanvas med uppsvängda hänklar, svart glasyr, troligen Artur Percy, Gefle. Klotformad vas med grön glasyr och spiralvriden dekor, Kjell Blomberg, Uppsala Ekeby 1950-tal. Skål med volutformade handtag, målad dekor av landskap med hus, Maggie Wibom, Bobergs fajansfabrik. Lockaskar, 2 st, Anna Lisa Thomson, St Eriks lervarufabrik 1920-30-tal. Ytterfoder på fot med målad dekor, Maggie Wibom, Bobergs fajans. Urna med handtag, grön glasyr, Uppsala Ekeby, Lockurna, grön argentaglasyr, Wilhelm Kåge, Gustavsberg. Glasunderlägg, "Argenta", Gustavsberg. H 10-21.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK