GOLVUR, Laurentz Ruuth, Norrköping, 1700-tal.

Rak form med utskjutande krön. Grönmålat fodral men målad dekor i guld. Urverket inramat av kolonner, överstycket med dekor av akantusblad. Ruuth verksam i Norrköping 1750-54. L 55, b 35, h 235. Nyckel finns.

Renoverat 1956 till ursprunglig färg och dekor. Bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK