PARTI PORSLIN, 12 delar, Kina, 1800/1900-tal.

6 st skålar med målad eller emaljerad dekor samt en i kejserlig gul. Diam 6,7-12. Tre bojaner med lock, varav två med målad dekor av människor, en med dekor i relief i form av lotus och sjöfågel. H 10-15. Emaljerad ask med blom-och fågelmotiv. L 9,5. Två fat dekor av figurer och blommor. Diam 10.

Smärre nagg.

Utropspris
1 500 SEK