SKÅLAR PÅ FOT, ett par sterlingsilver. Gorham USA, 1800-talets andra hälft. Vikt ca 1865 gr.

Skålar med fot i form av stående antikiserande kvinnogestalt. Hänklar i form av papegojor. Höjd 29 cm.

Graverat monogram. Bristning vid foten, slitage.

Utropspris
7 000 SEK