SKRIVBORD, Louis XV-stil, Gustav L Sahlholm, 1908.

Med uppsats. Mönsterlagt fanér i bl.a. mahogny. Intarsiadekor, skiva belagd med skinn med förgyllda detaljer. Fem lådor i front, lister och beslag i mässing, utformade i bl.a. roqaille. Uppsats med listverk i "löpande hund".
L 130, B 82, H 90.

Fanérskador, slitage, beslag saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK